Φεστιβάλ Αθηνών – Επιδαύρου 2014

o

Το πρόγραμμα

Το Φεστιβάλ Αθηνών και Επιδαύρου σηκώνει αυλαία την 1η Ιουνίου και δίνει έμφαση στην τέχνη των Ελλήνων δημιουργών. Έτσι, σε πείσμα των καιρών, θα παρουσιαστούν φέτος 27 εγχώριες παραγωγές, ελληνικού και ξένου ρεπερτορίου (είκοσι τρεις στην Αθήνα, τρεις στα Επιδαύρια και μία στη Μικρή Επίδαυρο), πολλές εκ των οποίων υπογράφονται από νέους, πρωτοεμφανιζόμενους στο Φεστιβάλ σκηνοθέτες.

1abc6a

Μερικοί από τους καλλιτέχνες που θα συμμετάσχουν: Καρυοφυλλιά Καραμπέτη, Γιάννης Χουβαρδάς, Χρήστος Στέργιογλου , Ιζαμπέλα Ροσελίνι , Μανώλης Μητσιάς, Γιάννης Μαρκόπουλος, Ελεονώρα Ζουγανέλη, Νάνα Μούσχουρη, Μόνικα, Όλια Λαζαρίδου,  Μανώλης Μαυροματάκης, Ιζαμπέλ Υπέρ, Κωνσταντίνος Ρήγος , Άντζελα Μπρούσκου, Λυδία Κονιόρδου, Vassilikos, Νατάσα Μποφίλιου κ.α.
Το πρόγραμμα των εκδηλώσεων αναλυτικά έχε ως εξής:

ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΑΘΗΝΩΝ


ΙΟΥΝΙΟΣ

1
& 2 Ιουνίου /ΘΕΑΤΡΟ /ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (Δ)
Εταιρεία Θεάτρου Sforaris – Γιάννης Καλαβριανός
Αβελάρδος και Ελοΐζα

1 & 2 Ιουνίου ΠΕΡΦΟΡΜΑΝΣ /ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (E)
Ομάδα Klokworks – Μαριάννα Καβαλλιεράτου
Stations

3 & 4 Ιουνίου /ΘΕΑΤΡΟ /ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (Η)
Ομάδα Φιλιατρό – Βίκος Ναχμίας
Το δώρο του αετού (Κομμάτια από τον Προμηθέα Δεσμώτη του Αισχύλου)

4 (23:00) & 5 Ιουνίου (21:00) /ΜΟΥΣΙΚΗ /ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (Ε)
Μελίνα Τανάγρη

5 & 6 Ιουνίου, 10 – 13 Ιουνίου * /ΘΕΑΤΡΟ /ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (Αποθήκη)
Bijoux de Kant – Γιάννης Σκουρλέτης
Ραμόνα travel /η γη της καλοσύνης της Γλυκερίας Μπασδέκη
Παίζουν: Καρυοφυλλιά Καραμπέτη, Λένα Δροσάκη, Δημήτρης Μοθωναίος, Κρις Ραντάνοφ

7 – 9 Ιουνίου
/ΜΕΙΚΤΟ ΘΕΑΜΑ /ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (Δ)
Circa – Κουαρτέτο Ντεμπισί
Opus

7 – 9 Ιουνίου /ΧΟΡΟΣ /ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (H)
Ντάντα Μαζίλο «Η λίμνη των κύκνων»

8 & 9 Ιουνίου (23:00) /ΘΕΑΤΡΟ /ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (Ε)
ΔΗΠΕΘΕ Καβάλας – Θοδωρής Γκόνης «Η οδύνη των ανέργων και το δικαίωμα στην τεμπελιά»
των Νίκου Παναγιωτόπουλου – Πολ Λαφάργκ

10 – 13 Ιουνίου * /ΘΕΑΤΡΟ /ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (Α)
Ομάδα Χρώμα – Κωνσταντίνος Χατζής «Η τριλογία της πόλης» της Λούλας Αναγνωστάκη

12 – 14 Ιουνίου (στις 14.6, 14:00) /ΘΕΑΤΡΟ /ΣΤΕΓΗ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ & ΤΕΧΝΩΝ
Λικ Μποντί – Ιζαμπέλ Υπέρ «Ψευδοεξομολογήσεις» του Πιέρ ντε Μαριβό

13, 14, 15 & 17 Ιουνίου /ΟΠΕΡΑ /ΗΡΩΔΕΙΟ
Εθνική Λυρική Σκηνή – Γιάννης Χουβαρδάς «Ντον Τζοβάνι» του Μότσαρτ

ΜΟΥΣΙΚΗ /ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ /KYKLOS ENSEMBLE
Ο Kyklos συνομιλεί με τον Γκούσταβ Μάλερ


13 & 14 Ιουνίου
* /ΘΕΑΤΡΟ /ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (Ε)
Εταιρία Θεάτρου DOT & Ομάδα ΑΤΟΝΑλ
Θέμελης Γλυνάτσης – «Και τα ψάρια βγήκαν να πολεμήσουν ενάντια στους ανθρώπους» της Αντζέλικα Λίντελ

15 – 17 Ιουνίου /ΘΕΑΤΡΟ /ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (Η)
Αντζέλικα Λίντελ «Todo el cielo sobre la tierra» (El síndrome de Wendy)

16 & 17 Ιουνίου /ΧΟΡΟΣ /ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (Δ)
Κωνσταντίνος Ρήγος – Χοροθέατρο Οκτάνα «Αρκαδία»

18 Ιουνίου /ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ /ΗΡΩΔΕΙΟ
Ελληνική Προεδρία – Ακαδημία Αθηνών

18 & 19 Ιουνίου /ΠΕΡΦΟΡΜΑΝΣ /ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (Ε)
amorphy.org – Τζένη Αργυρίου «Memorandum – A mechanism of reminder!»

18 – 20 Ιουνίου * /ΘΕΑΤΡΟ /ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (Αποθήκη)
Ομάδα Σημείο Μηδέν – Σάββας Στρούμπος «Στη σωφρονιστική αποικία» του Φραντς Κάφκα

20 Ιουνίου /ΜΟΥΣΙΚΗ /ΗΡΩΔΕΙΟ
Τσαρλς Λόιντ & Μαρία Φαραντούρη «Ξανά μαζί»

21 & 22 Ιουνίου /ΟΠΕΡΑ /ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (Δ)
Όπερα Li-Yuan-Xi «Η χήρα και ο γραμματιζούμενος» του Wang Renjie

21 Ιουνίου (18:30 & 20:00) /ΜΟΥΣΙΚΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ /ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (Η)
Στάθης Γυφτάκης & Δημήτρης Σωτηρίου «Πετρόσουπα»
Συμμετέχουν: Συμφωνική Ορχήστρα Νέων, Παιδική-Εφηβική χορωδία & φωνητικό συνόλο “Μελίφωνο” του Δ.Ω. Καλαμάτας

22 & 23 Ιουνίου /ΘΕΑΤΡΟ /ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (Ε)
Χρήστος Στέργιογλου «Ικέτιδες» του Αισχύλου


23
Ιουνίου ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΙΝΕΜΑ /ΗΡΩΔΕΙΟ
KOA – Μίλτος Λογιάδης «Ο Σαρλό και η ΚΟΑ»

24 – 26 Ιουνίου /ΘΕΑΤΡΟ /ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (Δ)
Ιζαμπέλα Ροσελίνι «Green Porno»

24 & 25 Ιουνίου /ΘΕΑΤΡΟ /ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (Η)
Φιόνα Σο «Η μπαλάντα του γέρου ναυτικού» του Σάμιουελ Κόλεριτζ. Μια συνεργασία των: Fiona Shaw, Phyllida Lloyd & Kim Brandstrup

24 & 25, 27 – 30 Ιουνίου & 1 Ιουλίου /ΘΕΑΤΡΟ /ΘΕΑΤΡΟ ΠΟΡΤΑ
Μανώλης Μαυροματάκης «Καταστρούπολη» του Φιλίπ Ρίντλεϊ


24 & 25 Ιουνίου /
ΟΠΕΡΑ /ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΘΗΝΩΝ
Καμεράτα – Γιώργος Πέτρου «Σιρόης» του JOHANN ADOLPH HASSE

25 Ιουνίου /ΜΟΥΣΙΚΗ /ΗΡΩΔΕΙΟ
Μαίρη Λίντα. Mε τους Imam Baildi κ.ά.

27 & 28 Ιουνίου /ΘΕΑΤΡΟ /ΗΡΩΔΕΙΟ
Γιάννης Μπέζος «Παντρολογήματα» του ΝΙΚΟΛΑΪ ΓΚΟΓΚΟΛ

27 – 29 Ιουνίου /ΠΕΡΦΟΡΜΑΝΣ /ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (Α)
Μίκαελ Κλίεν Jerusalem, Choreography for Greece

27 (21:00) & 28 Ιουνίου (23:00) /ΧΟΡΟΣ /ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (E)
Ομάδα Χορού ΖΗΤΑ - Ίρις Καραγιάν «Tracing»

28 & 29 Ιουνίου /ΧΟΡΟΣ /ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (Δ)
Γίρζι Κίλιαν «East Shadow»

28 & 29 Ιουνίου /ΧΟΡΟΣ /ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (H)
Γιουβάλ Πικ «Score»

30 Ιουνίου /ΜΟΥΣΙΚΗ /ΗΡΩΔΕΙΟ
Χαΐνηδες & Ψαραντώνης «Ερωτόκριτος» του ΒΙΤΣΕΝΤΖΟΥ ΚΟΡΝΑΡΟΥ

30 Ιουνίου & 1 – 9 Ιουλίου /ΘΕΑΤΡΟ
SKROW THEATER – Βασίλης Μαυρογεωργίου «Η ιστορία της αυτοθυσίας»

ΙΟΥΛΙΟΣ

1 – 3 Ιουλίου /ΘΕΑΤΡΟ /ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (Δ)
Εμανουέλ Ντεμαρσί-Μοτά «Ionesco Suite» του ΕΥΓΕΝΙΟΥ ΙΟΝΕΣΚΟ
Με το Ensemble Artistique

1 & 2 Ιουλίου /ΧΟΡΟΣ /ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (E)
MAMAZA Γ. Μανταφούνης, Φ. Μαζλιά «Eifo Efi»

2 Ιουλίου /ΜΟΥΣΙΚΗ /ΗΡΩΔΕΙΟ
Μανώλης Μητσιάς «Εσπερινοί Διάλογοι» /Τσιτσάνης – Χατζιδάκις

4 Ιουλίου /ΜΟΥΣΙΚΗ /ΗΡΩΔΕΙΟ
Επτανησιακά Πολιτιστικά – Σωματεία Αττικής «150 χρόνια από την Ένωση των Επτανήσων»

4 & 5 Ιουλίου /ΧΟΡΟΣ /ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (E)
RootlessRoot – Λίντα Καπετανέα «W Memorabilia» (Phaedra’s Laboratory)

4 – 6 Ιουλίου /ΘΕΑΤΡΟ /ΙΔΡΥΜΑ Μ. ΚΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ
Εστέρ Αντρέ Γκονζάλες «Γυναίκα και λύκος» της Έλενας Πέγκα

6 Ιουλίου /ΜΟΥΣΙΚΗ /ΗΡΩΔΕΙΟ
Γιάννης Μαρκόπουλος – Μεγάλη συναυλία

6 & 7 Ιουλίου /ΘΕΑΤΡΟ /ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (Η)
The Helter Skelter Company – Θάνος Παπακωνσταντίνου «Μετατόπιση προς το ερυθρό» του ΓΙΑΝΝΗ ΜΑΥΡΙΤΣΑΚΗ

7 & 8
Ιουλίου /ΧΟΡΟΣ /ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (Δ)
Ερμίρα Γκόρο «A Quiet Voice»

8 Ιουλίου /ΜΟΥΣΙΚΗ /ΗΡΩΔΕΙΟ
ΚΟΑ-Βασίλης Χριστόπουλος «Συμφωνία των Άλπεων» του ΣΤΡΑΟΥΣ

9 – 12 Ιουλίου /ΘΕΑΤΡΟ /ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (Ε)
Ομάδα ΠΥΡ – Ιώ Βουλγαράκη «Οι ληστές» του ΦΡΗΝΤΡΙΧ ΣΙΛΛΕΡ

10 Ιουλίου /ΜΟΥΣΙΚΗ /ΗΡΩΔΕΙΟ
Ελεονώρα Ζουγανέλη «Να με θυμάσαι». Αφιέρωμα στη Μελίνα Μερκούρη

11 & 12 Ιουλίου /ΧΟΡΟΣ /ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (Δ)
Ομάδα Χορού – Τρίσα Μπράουν Watermotor, For M.G.: The Movie, Son of Gone Fishin’, Rogues

14 Ιουλίου /ΜΟΥΣΙΚΗ /ΗΡΩΔΕΙΟ
Νάνα Μούσχουρη «Happy Birthday Tour»

14 – 17
Ιουλίου /ΘΕΑΤΡΟ /ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (Η)
Θέατρο Πορεία – Δημήτρης Τάρλοου «Η μεγάλη χίμαιρα» του Μ. ΚΑΡΑΓΑΤΣΗ

16 Ιουλίου /ΜΟΥΣΙΚΗ /ΗΡΩΔΕΙΟ
Μόνικα «Gives Us Wings»

17 Ιουλίου /ΜΟΥΣΙΚΗ /ΗΡΩΔΕΙΟ
ΚΑΜΕΡΑΤΑ – Μίλτος Λογιάδης «Αφιέρωμα στους Μπιτλς»

18 – 20 Ιουλίου /ΘΕΑΤΡΟ /ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (E)
Γιάννης Μόσχος «Διασκεδαστικές ιστορίες περί θνητότητας» του ΑΝΤΟΝ ΤΣΕΧΟΦ

20 – 22 Ιουλίου /ΘΕΑΤΡΟ /ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (Δ)
Κατερίνα Ευαγγελάτου «Ιδομενέας» του ΡΟΛΑΝΤ ΣΙΜΕΛΠΦΕΝΙΧ

22 & 23 Ιουλίου /ΘΕΑΤΡΟ /ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (E)
«Ο Σαίξπηρ ζει στο καταφύγιο» του Γιώργου Σκούρτη


23 & 24
Ιουλίου * /ΘΕΑΤΡΟ /ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (H)
Δημήτρης Μαυρίκιος «Πάπισσα Ιωάννα»

27 & 29 – 31 Ιουλίου /ΟΠΕΡΑ /ΗΡΩΔΕΙΟ
Εθνική Λυρική Σκηνή – Γιάννης Κόκκος «Οθέλος» του ΒΕΡΝΤΙ

30 & 31 Ιουλίου /ΘΕΑΤΡΟ /ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (Δ)
Έφη Θεοδώρου «Το ατλαζένιο γοβάκι» του ΠΩΛ ΚΛΩΝΤΕΛ
ΘΕΑΤΡΟ
Δήμος Αβδελιώδης – Όλια Λαζαρίδου «Η γυναίκα της Ζάκυθος» του ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ ΣΟΛΩΜΟΥ
Υπό την αιγίδα του Φεστιβάλ Αθηνών, σε συνεργασία με το ΔΙΑΖΩΜΑ
Η παράσταση θα πραγματοποιηθεί στους παρακάτω χώρους: Εκκλησιαστήριο της Μεσσήνης, Θέατρο Ορχομενού Αρκαδίας, Θέατρο Αιγείρας, Ωδείο Πάτρας, Θέατρο Μακύνειας, Θέατρο Οινιαδών, Ωδείο Νικόπολης, Μικρό Θέατρο Κασσώπης, Θέατρο Δωδώνης, Θέατρο Μίεζας, Ωδείο Δίου, Ωδείο Θεσσαλονίκης, Θέατρο Αμφίπολης, Θέατρο Μαρώνειας, «Πίστα Χορού» στο Καβείριο της Σαμοθράκης, Θέατρο Λάρισας, Θέατρο Μικροθηβών, Θέατρο Δημητριάδας, Θέατρο Ορχομενού Βοιωτίας, Τελεστήριο Ελευσίνας, Θέατρο Ηφαιστείας, Ωδείο Κω, Ρωμαϊκό ωδείο Γόρτυνας, Αρχαίο θέατρο Απτέρας, Αρχαίο θέατρο Ερέτριας, Αρχαίο θέατρο Δελφών

ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ


ΙΟΥΛΙΟΣ – ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ

5 Ιουλίου /ΘΕΑΤΡΟ /ΑΡΧΑΙΟ ΘΕΑΤΡΟ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ
Δημήτρης Καραντζάς «Ελένη» του ΕΥΡΙΠΙΔΗ

4 & 5 Ιουλίου /ΜΟΥΣΙΚΗ /ΜΙΚΡΗ ΕΠΙΔΑΥΡΟΣ
Νατάσα Μποφίλιου «Επικίνδυνη ηλικία» του ΑΓΓΕΛΟΥ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ

12 Ιουλίου /ΘΕΑΤΡΟ /ΑΡΧΑΙΟ ΘΕΑΤΡΟ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ
Έκτορας Λυγίζος «Προμηθέας δεσμώτης» του ΑΙΣΧΥΛΟΥ

11 & 12 Ιουλίου /ΜΟΥΣΙΚΗ /ΜΙΚΡΗ ΕΠΙΔΑΥΡΟΣ
Vassilikos «Sunday Cloudy Sunday»

18 & 19 Ιουλίου /ΘΕΑΤΡΟ /ΑΡΧΑΙΟ ΘΕΑΤΡΟ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ
ΔΗΠΕΘΕ Πάτρας Αρτivities – Κώστας Φιλίππογλου «Φιλοκτήτης» του ΣΟΦΟΚΛΗ

18 & 19 Ιουλίου /ΜΟΥΣΙΚΗ /ΜΙΚΡΗ ΕΠΙΔΑΥΡΟΣ
Δημήτρης Μπάσης & Γιώτα Νέγκα «Το τραγούδι του μετανάστη»

25 & 26 Ιουλίου /ΘΕΑΤΡΟ /ΑΡΧΑΙΟ ΘΕΑΤΡΟ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ
Εθνικό Θέατρο – Λυδία Κονιόρδου «Ιππόλυτος» του ΕΥΡΙΠΙΔΗ

25 & 26 Ιουλίου /ΘΕΑΤΡΟ /ΜΙΚΡΗ ΕΠΙΔΑΥΡΟΣ
Ρούλα Πατεράκη «Πελοποννησιακός πόλεμος»

ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ
1 & 2 Αυγούστου /ΘΕΑΤΡΟ /ΑΡΧΑΙΟ ΘΕΑΤΡΟ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ
Εθνικό Θέατρο – Γιάννης Κακλέας «Βάτραχοι» του ΑΡΙΣΤΟΦΑΝΗ

8 & 9 Αυγούστου /ΘΕΑΤΡΟ /ΑΡΧΑΙΟ ΘΕΑΤΡΟ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ
Άντζελα Μπρούσκου «Βάκχες» του ΕΥΡΙΠΙΔΗ

15 & 16 Αυγούστου /ΘΕΑΤΡO /ΑΡΧΑΙΟ ΘΕΑΤΡΟ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ
ΚΘΒΕ – Νικαίτη Κοντούρη «Πέρσες» του ΑΙΣΧΥΛΟΥ

*Οι παραστάσεις με αστερίσκο επιδέχονται αλλαγής ημερομηνιών Ώρα έναρξης παραστάσεων: 21.00

 
 
 

About the author

More posts by

 

 

 

Add a comment

required

required

optional


 
 
More in Θέατρο, Νεα (97 of 450 articles)